Amit a match botokról tudni érdemes

Amikor a parttól 15-16 méternél távolabb kell horgászni állóvízen, akkor a finomszerelékes versenyhorgászok az úgy nevezett match botot veszik a kezükbe. A módszer – több másikkal együtt – Nagy-Britanniából terjedt el Európában.
A match bot
Az angol „match” szó versenyt jelent. Ezek a jellemzően lágy, könnyű botok voltak a versenyeken leggyakrabban használt pálcák az 1970-es, 1980-as években. Akkor ragadt rájuk ez a név. Általában 3 részesek, kivételnek tekinthetők a 2 és a 4 részes változatok. Az angol származás miatt, a hosszát lábban (feet) mérik. A leggyakoribb méretek a 12láb (3,6m) 13láb (3,90 m), a 14láb (4,20 m) és a 15 láb (4,50 m) hosszú botok. Találkozhatunk ezeken felül 3,30m de akár 4,80 méteres változatokkal is, bár ezek meglehetősen ritkák. A matchbotok egyik fontos tulajdonsága, hogy - a teleszkópos botoknál megszokott darabszámnál - lényegesen több gyűrűt találunk rajtuk. Ez a szám 12-17db gyűrű is lehet. Ennek több előnye is van: szeles időben nem fújja ki a szél a gyűrűk közül a zsinórt, illetve esőben nem tapad a bothoz. Ezek miatt rossz időben is tökéletesen használhatók a match botok. A sok gyűrű azért is fontos, mert azok egyenlően osztják el a terhelést a bottestre.
A match bot erőssége
Egy jó minőségű 3,9 méter hosszú „verseny” match bot körülbelül 140-160 gramm tömegű. 4,20 méteres hosszban is bőven 200 g alatt marad a tömege. Ezeket a botokat a legtöbb gyártó a „light” – azaz könnyű – jelzővel forgalmazza. Verseny körülmények között, esetükben 0,08-as vagy annál is vékonyabb előke használatára lehet szükség. Ezekkel a lágy botokkal lehetséges ilyen finom szerelékkel horgászni, mert bevágáskor a horgász nem szakítja el az előkét. A dobósúlyuk általában maximum 15 gramm, de találunk köztük 4-8 grammos változatot is.
Medium jelzéssel látják el a közepes erősségű botokat. Ezek univerzálisan használhatóak keszeg és ponty horgászatára egyaránt. A dobósúlyuk általában 10-25 gramm közötti. Az Ø0,12-0,20-as előke tartomány való ezekhez a botokhoz. Sem a túl vékony, sem a túl vastag zsinórokkal nem javaslom a használatukat. Tömegük nagyjából 170-220 gramm, 3,90m-es méretben és 180-250g 4,20-as méretben.
Strong, power, heavy, carp, slider vagy float jelzést kapnak az erős match botok. Ezeket kifejezetten a nagyobb testű halak horgászatára fejlesztették ki. Vastag előkékkel is megbirkóznak, és meg sem kottyan nekik, ha akadóból kell erővel visszatartani a halat. A dobósúlyuk 20-30-40 gramm vagy annál több is lehet. Akár Ø0,22-0,25mm-es előkékkel is horgászhatunk velük. Az „erős bot” kifejezést, azonban a helyén kell kezelni, hiszen ezek a botok még mindig sokkal finomabbak, mint egy átlagos teleszkópos úszós bot.
Egyes angol match botok terhelését lbs-ben (librában) adják meg. Ennek semmi köze nincs a bojlis botok libra értékeihez. A match boton megadott lbs érték azt jelenti, hogy milyen szakítószilárdságú zsinórt ajánlanak hozzá. 1 lbs = 0,45 kg.
A telematch bot is match bot?
A telematch botok is elterjedtek, praktikus kialakításuknak köszönhetően. A tagokon általában több csúszógyűrű is található így adódik ki a 10db feletti gyűrűszám, mert a bot általában annyi tagból áll, ahány méter hosszú. Akciója azonban meg sem közelíti a 3 részes match botokat. Igazából egy jó teleszkópos botként viselkedik. Orrnehezebb, gerincesebb, mint a normál match botok.
Általános horgászathoz ajánlható vagy akkor, amikor kifejezetten fontos a jó szállíthatóság. A telematch botok, kevésbé sérülékenyek szállítás közben, mint a háromrészes match botok.
Hátrányuk azonban, hogy míg egy „normál” 3 részes match botot szinte karikába lehet hajtani, addig ettől egy telematch bot darabokra törik. Az egymásba csúszó teleszkópos tagok nem viselik el az erős visszahajtást. Pontosan ilyen terhelést kap egy bot, amikor például a stég alá fut be egy hal. Ilyenkor maga alól húzza vissza a horgász a halat, amit egy normál match bottal gond nélkül meg lehet tenni. Egy teleszkópos – tehát egy telematch – bottal ez jó eséllyel a bot töréséhez vezet.
Milyen horgászathoz milyen botot?
Sok horgász kérdezi, hogy milyen match botot ajánlok neki. A megfelelő bot kiválasztásához, számos szempontot kell fontolóra venni, melyekre a horgásznak kell megadnia a választ, hiszen ő tudja a legjobban, hogy mikor, milyen gyakran és milyen vízre jár szívesen, illetve mire horgászik leginkább. Lássuk is sorjában, hogy mit kell szem előtt tartani, amikor botot választunk:
Vízmélység
A meghorgászandó vízmélység befolyásolhatja a match bot választást. A gyűrűs botokkal a leggyakrabban fix szerelékkel horgászunk. Ez azt jelenti, hogy az úszó fixen van rögzítve a zsinóron és nem csúszóra van szerelve, ezért az eresztéknek megfelelő hosszúságú szerelék lóg az úszó alatt. A hosszan lógó ereszték bedobáskor zavaró, és egy bizonyos hossz felett nem lehet hatékonyan bedobni. Azt szoktuk mondani, hogy a bot hosszának maximum a 2/3-a hosszúságú ereszték dobható be kényelmesen.
Ha a kedvenc horgászhelyeden a vízmélység meghaladja a 3 métert, akkor érdemes lehet a 3,90-es helyett inkább 4,20-as match botot választani. Ez a plusz 30cm sokat jelenthet, amikor be kell dobnod a szereléket 3m-nél hosszabb eresztékkel.
Távolság
Minden match bottal könnyedén meghorgászható bármilyen távolság a 15-30m kötött. Adott bot esetén egyszerűen az úszó méretét növelve tudunk egyre nagyobbat dobni. Azonban minden botnak van egy végső határa, ami felett hiába teszünk rá nagyobb úszót, az egyszerűen nem repül messzebb. Ilyenkor hosszabb botot kell választani, mert hosszabb bottal távolabbra lehet dobni.
A fent említett 15-30m távolság egy 3,90m-es bottal könnyedén meghorgászható. Ennél nagyobb távokhoz a 4,20-as vagy 4,50-es bot használata már indokolt lehet. A dobástávolságot lehet még növelni egy erősebb bot + nagy méretű úszó (25-30g) kombinációval is. Ebben az esetben az erős bot, viszont korlátozza a horgászatot, mert kistestű, finoman előv halakra nem ideális.
A bot hosszának van egy további pozitív hozadéka. Úgy szoktunk mondani, hogy a „hosszabb bottal könnyebben utolérhető a kapás”. Ez mindössze annyit jelent, hogy a bot hosszából adódóan bevágáskor a fej fölé húzott hosszabb bot több zsinórt húz meg. Egy öblösödő zsinórnál, vagy nagy mélységnél biztosabban akad meg a hal. Hátránya azonban, hogy súlyra nehezebb és a szállítása is körülményesebb.
Halfajok
Ebben a témában érkezik a legtöbb kérdés. „Pontyokra horgásznék, 1-4kg egyedsúlyban, milyen botot javasoltok?”.
Az 1-5 kg-os ponty, általában minden match bottal megfogható. A lényeges kérdés itt az, hogy milyen a terepviszony ahol horgászni fogsz, milyen távolságra és mennyi idő alatt akarod kifogni halat? Fogtam 5kg feletti pontyot szuperlágy match bottal, 9-es előkével, nyílt vízről, ami 35 perc alatt jött ki. De fogtam szintén 5 kg körüli pontyot 20-as előkével, nehéz terepen, erős match bottal úgy, hogy 3-4 perc alatt kivettem. Itt jön a csavar a történetbe. Finoman akarsz horgászni, vegyesebb halméretre, halfajra, esetleg keszegre és kárászra, vagy csak pontyra? Horgászol-e hideg vízben is, vagy csak nyáron akarsz bér tavon, meleg vízben pontyot fogni? A lágy bot nyáron és nehéz terepen nem olyan jó választás. Nem tudod vele irányítani a halat és lassan tudod csak kifárasztani. Az erős bot meg a finoman evő halra, és a hideg vízben való horgászatra nem ajánlatos, mert jó eséllyel eltépkeded vele a finomabb előkéket. Az áhított 1-5 kilós ponty az átlag match bottal horgászható. Minél extrémebb botot választasz (túl finom <=> túl erős) azzal eltolod a horgászati lehetőségeidet az egyik irányba.
Aki vegyes zsákmányra szeretne horgászni, annak a lágyabb, medium jellegű match botok irányába kell nézegetnie. Ezek 5-20g vagy 5-25g-os botok, melyeken a medium, esetleg a bream (dévérkeszeg) jelzést találunk rajtuk. Egy ilyen jellegű bottal is megfogható minden hal, akár 10kg-os is, persze nem akadós, nehéz terepen. Keszegre és kárászra pedig eléggé le tudjuk finomítani és jó hatékonysággal meg is tudjuk fogni ezeket a halakat. Sokszor kellhet finomabb előke, vagy kisebb horog. Egy medium bottal, nagyobb biztonsággal foghatók ki a finnyás fehérhalak, de a kora tavaszi vagy téli pontyokat is jobb eséllyel tudjuk megfogni finom szerelékkel, mint egy erős bottal.
A pontyra horgászóknak carp, float, power jelzőkkel ellátott botok alkalmasak. Ezekkel könnyedén lehet akár 10kg feletti pontyokra is horgászni. Erősebb horgot, vastagabb fő- és előkezsinórt lehet hozzá használni, mint egy medium bothoz. Nyári keszeg és kárász horgászatra szintén alkalmasak ezek a botok is. A nehézségek – fehérhal horgászathoz – akkor jönnek elő, amikor szezon elején vagy végén (esetleg télen) nagyon finom szerelékkel szeretnénk horgászni. A kemény bottal – mivel nem lesz egyensúlyban a szerelékkel – könnyebben eltéphetjük ezeket a szerelékeket.
Hobbi, vagy versenyhorgászat
A versenyhorgászat támaszt olyan követelményeket, amik miatt egészen extrém match botokra is szükség lehet. Ezek azok a helyzetek, amikor nagyon „kapástalan” időszak van. Ez lehet akár egy hidegvízi, téli verseny, de lehet akár rekkenő nyári hőség is. A finomszerelékes versenyhorgász ilyenkor a lehető legfinomabb szereléket használja. Hajszálvékony (0,08-0,09-es) előkével és apró, vékony húsú horoggal (16-20-as) horgászik. Egy kemény match bot használata esetén, ez a lefinomított szerelék jó eséllyel elszakadna a bevágásnál, vagy az apró horog könnyedén kiszakadna a hal szájából. Ilyen helyzetekben kerülnek elő a szuperkönnyű, vékony, nagyon finom botok (akár 2-6g dobósúly!), melyekkel ezek a szituációk is megoldhatók. Hobbihorgászathoz általában nincs szükség ilyen finomságú botokra.
„Angolos vagy olaszos”
Ez a két tulajdonság két különböző botépítési filozófiát takar. Nem jobb egyik sem a másiknál, de fontos ismerni és még fontosabb megállapítani, hogy kinek melyik stílusú bot áll jobban kézre.
Az olaszos jellegű botok általában vastagabb blankra készülnek és jobban spicc akciósak. Ez azt jelenti, hogy a bot „keményebb”, a spicce „dolgozik” jobban . Ezen tulajdonsága miatt gyorsabban reagál a kézben. Úgy is szokták mondani, hogy gyors a bot. (Például: Tubertini Concept vagy Tubertini T-Match)
Az angolos jellegű botok általában vékonyabb blankra készülnek és inkább parabola akciósak. Ez azt jelenti, hogy a bot lágyabb, és az egész bot „dolgozik”. Ezen tulajdonsága miatt kissé lassabb, „lötyögősebb” használat közben. Erre szokták mondani, hogy angolos, lágy a bot. (Például: Korum V2 Medium Carp, Sensas Coruche Light)
Büdzsé
A match botok ára általában 17-18.000Ft-tól kezdődik. Általános használatra, tanulásra és a módszer megismerésére a 17-25.000Ft-os ár kategória tökéletesen megfelelő. Aki jobban megszereti a módszert, biztosan feljebb fog lépni bot minőségben, és ezzel árban is. A kezdő match botos horgásznak alapvetően nincs szüksége az 70-100.000Ft-os botokra.
Napjainkban a használt match botok ára eléggé elszaladt. Pár éve még meg lehetett vásárolni egy használt, régebbi középkategóriás botot 20-30.000 Ft körüli áron, míg egy felső kategóriásat 35-40.000Ft- ért. Amennyiben beleakadsz egy régebbi „kultikus” darabba még ezen az áron, akkor mindenképpen érdemes megfontold a megvételét. Ezek, tulajdonságaikban általában felülmúlják a hasonló áru, új botokat. A használt botok hátránya, hogy sérülés, törés esetén problémás lehet a tagok pótlása.
Kézbe kell venni botot!
Egy horgászbot nem írható le tisztán műszaki paraméterek alapján. A gyártó ugyan megad bizonyos adatokat, de pusztán azok alapján nem tudjuk eldönteni, hogy a bot mennyire orrnehéz vagy éppen mennyire kiegyensúlyozott. Nem ítélhető meg a bot karakterisztikája sem katalógus adatok alapján. Mindig érdemes kézbe venni a botot vásárlás előtt. Jó megoldás lehet, ha az új, leendő botból tudsz 1-2 pecára kölcsönkérni valakitől, hogy tesztelhesd és összehasonlíthasd a már meglévő botoddal.
Orsóválasztás
Habár ez az írás kifejezetten a botválasztársól készült, szükséges pár szót ejteni az orsóválasztásról is. A match orsóknál a tökéletes fékrendszer, a szép zsinórkép, a tartósság stb. ugyanúgy követelmény, mint egy pergető orsó esetében. Magam részéről az elsőfékes, 40-es dobbal rendelkező orsókat javaslom. Ezek 300-320gr súlyúak. Fontosnak tartom azt, hogy a match botra (ami 160-220g) ne kerüljön se túl nagy, se túl kicsi orsó. Fontos paraméter még az áttétel, mert a match bottal akár 2-3 percenként is dobhat az ember, ezáltal sokszor kell kitekerni a szereléket. Nem mindegy, hogy az milyen gyorsan ér ki a partra. 5,5:1 áttétel felettit érdemes keresni. Kifejezetten a finomszerelékes horgászathoz fejlesztették ki az ún. match dobot. Az ilyen dobra nem kell sok zsinórt csévélni, általában 150-170m (Ø0,16-0,18-as) zsinórral megtölthető.
Szakirodalom ajánló!
A nemrégiben megjelent Horgásztitkok 2. – Úszós horgászat haladóknak című könyv kiemelten foglalkozik - többek között – a match botos horgászattal. A match bot használatáról, szerelékekről egyaránt olvashatsz ebből a kötetből. Webáruházunkban, IDE kattintva megtekinthető és megvásárolható!
Görbüljön!
Horgász üdvözlettel:
Füredi Krisztián