Horgászat a lehűlő vizekben

A halak egész évben táplálkoznak, de a magukhoz vett élelem mennyisége az évszakok váltakozásával jelentősen ingadozik. Mivel nem kell állandó testhőmérsékletet fenntartaniuk, mint az emlősállatoknak ezért az energiaszükségletük is jóval kisebb. A finomszerelékes horgászatban fontos a csali és az etetőanyag halak igényeihez és a viselkedéséhez való igazítása.
A nyári horgászatokat nagyjából mindenki ismeri. Etetőanyagból ekkor sokszor több kilónyi mennyiséget juttatunk be a horgászhelyre. Azok számára pedig, akik egy fix helyet etetnek erjesztett magvakkal a napi 5-10 kg beetetése sem ritka. Ez a mennyiség a halak megnövekedett táplálkozási igényeihez igazodik. A meleg víz miatt gyorsan emésztenek ezért sok, rostos táplálékot vesznek magukhoz. Az ősz beköszöntével az időjárás egyre hidegebb, megkezdődik a vizek lehűlése is. A halak ekkor ösztönösen keresik a táplálékot, hogy feltölthessék tartalékaikat a közelgő téli időszakra.
Ahogy tovább hűlnek a vizek, a halak egyre kevesebbet mozognak, és nem tesznek meg nagy távolságokat az élelemszerzés reményében. A horgásznak kell megkeresnie őket. Fel kell keresni az ismert haltartó helyeket, ahol a halak előszeretettel tartózkodnak. Ilyenek például a bedőlt fák és a gyökerek, de kiemelt helynek számítanak a mélyedések is. Ezeket ösztönösen keresik fel a halak, téli búvóhelyet remélve. Jó haltartónak számítanak azok az állóvizekben felelhető helyek is, ahol télen is jelentős vízmozgás tapasztalható. Ilyenek a különböző erek, a patakok befolyásai vagy akár egy csapadékvíz összegyűjtő csatorna is. Például a kedvenc vizemen is van egy olyan szakasz, ahol egész télen jelentős mennyiségű hal található. Sokáig kerestem az okát, mivel sem mélyedés, sem patakbefolyás, de még igazi búvóhely sincs rajta. A hely kedveltségét az okozza, hogy a környékben több pozitív kút is található, amelyből folyamatosan folydogál a friss, oxigén dús víz. Emiatt gyűlnek a halak erre a helyre.
A helyválasztás tehát kulcsfontosságú. De milyen változtatásokra van még szükség ezen felül, ahogy megyünk bele a télbe?
A szereléket egészen le kell finomítani. Míg nyáron pontyra a 0,18-22-es előke számít általánosnak, addig a hideg kora téli időszakban 0,10-0,12-es méretre is szükség lehet. A vékony előke mellett a horogméret megválasztása is kulcsfontosságú. A nyári 8-10-12-es méretű horgokat a téli időszakra 14-16-18-as méretig kell lefinomítani.
A csaliválasztásnál törekedjünk a kisebb méretű csalikra és használjuk ki a halak ösztöneit is. Keresik az élő csalikat, amelyek remek táplálék és fehérjeforrások. Pontyra horgászva bátran próbálkozhatunk gilisztával és csontival. Keszegfélékre pinkit használjunk, kis méretű (16-18-as) horoggal és maximum 2-3 darabbal. Amennyiben pelletekkel horgászunk, akkor a kisebb méreteket keressük, ami a 3-6 milliméteres tartományt jelenti.
Az etetőanyag használatakor is a „kevesebb-jobb” elvet kövessük. Egyáltalán nem szükséges nagy mennyiséget elhasználni. Az aromásabb, halas keverékek kiválóan működnek a téli hideg, időszakban. Az szemcsék méretét illetően a finomabbra őrölt keverékeket javaslom. Ezek mellett a színnek is fontos hatása van a gyanakvó halakra. A sötét színű, egészen fekete keverékek működnek jól a hideg vízben. Aromák használata is szóba jöhet, de kerülni kell a cukorszirup alapúakat, mert azok túlságosan ragasztják az etetőanyag szemcséit. Ilyenkor a gyorsan bontó, aktívabb etetőanyag a jó választás.
Erről és még sok más érdekes témáról is olvashatsz a Horgásztitkok 2. - Úszós horgászat haladóknak című könyvből, melyet 2021. november 07-vel lehet előrendelni a www.pecaarena.hu oldalán.
Görbüljön a bot! Nyúljon a gumi!
Füredi Krisztián