Kedvenc Sensas etetőanyagaim

Nem próbáltam az összes Sensas etetőanyagot. Bizonyára vannak akik, nálam sokkal többet ismernek. Azt viszont állíthatom, hogy 20 év alatt számos típust és verziót használtam és teszteltem. Az elmúlt 4 évben, a Sensas által szponzorált MMX Sensas Team tagjaként, lehetőségem nyílt, sokkal jobban megismerni ezeket a kiváló minőségű termékeket. Személyesen is jártam az üzemben, ahol az etetőanyagok készülnek. A környéket, finom, édes, cukrászati aroma illat lengte be. A látvány és a használt technika igazán lenyűgöző volt.
Az általam most bemutatásra kerülő etetőanyagokat jól ismerem, mert ezek azok, amelyek az évek során számomra beváltak, jól kombinálhatók és alapját képezik a horgászataimnak versenyeken és hobby pecák alkalmával egyaránt. Úszós módszerekkel horgászom, tehát felváltva használok spiccbotot, rakós botot és match botot egyaránt. Remélem, hogy az írásomat elolvasva, ti is jobban megismeritek ezeket az etetőanyagokat és kedvet kaptok a velük való horgászathoz. A cikk legvégén találtok egy francia - magyar szójegyzéket a termék megnevezésekről és egy linket is csatoltam, ha online böngésznétek a SENSAS ETETŐANYAGOK 2022-es új, magyar nyelvű katalógusát. Külön érdekesség, hogy a katalógus utolsó oldalain videó recepteket találtok az etetőanyagok bekeverésére. A videók QR kóddal, okostelefonról indíthatók.
Sensas: Európa legnagyobb etetőanyaggyártója
A Sensas cég története 1963-ban kezdődött, amikor Philippe Bonnet megvásárolt egy kis malmot, a Párizstól alig 90km-re fekvő Fontenay-Sur Eure városkában. A vízimalomban különféle olajokat gyártottak, amelyeket magok préselésével állítottak elő. A visszamaradt pogácsák aztán egyre kelendőbbek lettek a horgászok körében. A jó üzleti érzékkel megáldott tulajdonos felismerte a remek lehetőséget, és hamarosan már az etetőanyag gyártás lett a cég fő profilja. Jean Desqué is csatlakozott a céghez és az 1990-es években kifejlesztette a 3000-es etetőanyag családot, amely világszerte ismernek a horgászok, és amelyet, azóta is változatlan receptúrával gyárt a cég. A Sensas hamarosan Franciaország, majd egész Európa legnagyobb etetőanyag gyártója lett. Termékeivel több, mint 50 egyéni és csapat világbajnoki címet szereztek a horgászok.
A cég 59 éve az eredeti telephelyén működik, ahol bojlikat, pelleteket és különböző folyékony adalékokat gyártanak. Az L’Eure folyócska túloldalán pedig az etetőanyag gyártó üzem található. Hatalmas silókban tárolják a hozzávalókat, melyeket 1 tonnás adagokban, számítógép vezérelt keverőgépek állítanak össze. Évente több mint 8000 tonna etetőanyagot és 1000 tonna bojlit állítanak elő.
Túl a "Fine Carp", "Etang" és "Gros Gardons" hármason
Magyarországon talán nincs is olyan versenyhorgász, aki ne próbálta volna már a Sensas 3000 széria legismertebb keverékeit. Ezek a Carpes Fine Mouture, Etang és Gros Gardons. Kétségkívül ezek a 3000-es széria legismertebb etetőanyagai. Ha további termékekről kérdeznénk, a legtöbb versenyző, nem is nagyon tudna más etetőanyagot mondani, pedig a Sensasnak több mint 120 féle etetőanyaga van, amelyekbe még bele sem számoltam az elmúlt pár évben kifejlesztett feederes, halas és method etetőanyagokat. Érdemes ennyi félét ismerni és használni? Valószínűleg nem. Ha minden nap horgásznánk egy évben, akkor is csak 3 napnyi próbálkozás jutna egy etetőanyagra. Ennyi tesztelés pedig nem elég.
Ez a rengeteg etetőanyag típus nem különbözik egymástól gyökeresen. Vannak színváltozatok, őrlési finomságok. A leglényegesebb eltérés az, hogy különböző családokba rendeződnek, amelyek jól elkülönülő tulajdonságokat mutatnak. Én jómagam körülbelül 10 féle etetőanyagot használok a teljes palettából. Ezeket már kellően kiismertem és a helyzetnek megfelelően alkalmazom. Nem használok egy családból sokfélét, hanem mindegyik családból csak 1-2 típust. A következőkben bemutatom a különböző etetőanyag családokat, tulajdonságaikat és különlegességeiket.
Kedvenc etetőanyagaim
Ezek azok az etetőanyagok, amelyeket kiismertem, és évek óta sikerrel használok.
Canal: Keszeg, kárász és ponty horgászatához egyaránt használom. Finom szemcséjű, sós etetőanyag. Nagyon gyengén tapad. Natúr aromával rendelkezik. Ez nálam az alap etetőanyag a kedvenc vizemen. Itt a vízmélység 1,5-2,0 méter és néha enyhén áramlik. Az 1kg-os etetőanyagot, 5,5dl vízzel szoktam bekeverni egy részletben. Tapasztalataim szerint, ilyenkor jobban tapad. A melegedő vízben szoktam használni, nagyjából április közepétől - végétől kezdve, egészen év végéig. Elég sötét színe van, de nem fekete. Nem szoktam külön színezni. Hobbipecára ritkán keverek be egy kilónál többet. Versenyen Dark Salty Gardon-al szoktam keverni 1:1 arányban. Ezzel nagyobb vízmélységben és nagyobb áramlásban is használható.
Super Black Dark Salted (Etang, Bremes és Gardons): Keszeg, kárász és ponty horgászatához egyaránt használom. Sós etetőanyag család, amellyel a nyári időszakban, meleg víznél mutatja meg remek tulajdonságait. Bekeverés után, inkább sötétszürkének mondanám a színét ezeknek az etetőanyagoknak. A Gardons változat sokkal jobban tapad, mint a másik kettő. Nagyobb vízmélységnél is használható. 5,5dl vízzel szoktam bekeverni. Gyakran használom a Canal Black etetőanyaggal együtt. A fekete színű etetőanyagokkal nagyon jók a tapasztalataim minden helyzetben. Még a pontyozásokat is fekete etetőanyaggal szoktam indítani. Ez a sós család jobban működött nekem a nyári melegben, mint az édes.
Super Black Carp és Etang: Fekete színű, édes etetőanyag család. Az egyes etetőanyagok ízei a klasszikus 3000 széria tagjainak ízeit képviselik. Hideg vízre javasolt a használatuk, amikor a halak még félénken és keveset táplálkoznak. A fekete színű etetőanyagokkal nagyon jók a tapasztalataim minden helyzetben. A tavaszi és a késő őszi időben a Super Black édes változatait használom. Nyáron inkább a sós (Salty) családból választok.
Etang: Klasszikus, fűszeres etetőanyag. Általánosan használom minden állóvízi szituációban. Dévérkeszegre, bodorkára vagy pontyra egyaránt jól működik, de ritkán keverem be csak önmagában. Nem tapad erősen, ezért mély vízre vagy fenéken való horgászatra önállóan nem alkalmas. Sokféle színben kapható, nekem mindig a natúr barna színű van raktáron. A natúr szín a legvilágosabb az Etang családból (a sárgát kivéve). Nyári pontyozáshoz Carpes Fine Mouture-t használok hozzá, ekkor jól jön, ha világosabb az etetőanyag. Keszegfélékre horgászva szeretem a sötét etetőanyagokat, ilyenkor fekete Tracix-al szoktam megfesteni.
Carpes Fine Mouture: Véleményem szerint, ez a legjobb pontyos etetőanyag. Finom szemcsés, gyümölcsös illatú, édes etetőanyag. Használom a durva szemcsés változatát is, de sokkal univerzálisabban használható ez a finom változat. Sok TTX-et tartalmaz ami jó tapadást biztosít, ezért azt nem szükséges külön tenni hozzát. 5,5-6,0dl vízzel keverem be. Margin horgászathoz, egészen, „pasztaszerűen” eláztatva is nagyon jól működik. Világos színű etetőanyag. Nyári pontyozáshoz nem szoktam színezni, megfelelő a szinte sárgás, világos színe. Téli horgászatokhoz, csak feketére festve szoktam bekeverni, de arra manapság már inkább a Super Black Carp etetőanyagot használom. Gyakran használom nyáron kukoricaturmixxal is.
Gros Gardons: Klasszikus 3000-es szériájú etetőanyag. Édes, vaníliás, csokis illattal rendelkezik. Sötétbarna színe van és közepes a szemcsemérete. Kapható belőle finomra darált és sőt fekete változat is. A normál változatot választottam, mert azt lehet a leguniverzálisabban használni. Nagyon jól tapad, ezért az édes állóvízi keverékeimhez gyakran használom, amikor jobban tapadó etetőanyagra van szükségem. Ideális társa az Etang-nak mélyebb, áramló vízen, de akkor is keverem 1:1-ben, amikor matchbottal horgászom és stabilan ellőhető gombócokra van szükség. Sekély vízen 4,5dl, míg mély vízen 5,5-6dl vízzel keverem be. A neve ne legyen megtévesztő. Természetesen nem csak bodorkára használom, minden békés hal kedveli.
Attractive Gardon: Sokáig kerestem egy nagy aktivitású etetőanyagot. Az Attractive etetőanyag család pontosan ezt tudja. Aromásabb a normál bodorkás etetőanyagnál, (de pl. a Gros Gardonsnál enyhébb), és több olajos mag szemcsét tartalmaz, amelyek aktívan viselkednek a vízben. Az olajos szemcsék nem áznak el a bekeveréskor ezért, azok jobban felhősítenek a víz alatt. Bodorkás horgászathoz használom, és viszonylag szárazra keverem be. Ez nálam 4,5dl vizet jelent. Eldobható kézzel is, de nem tapad erősen. Minden használattal egyre jobban kedvelem ezt az etetőanyagot. Ami különösen jó benne, hogy jól hangolható a tapadásra a víz hozzáadásával. 4,5-5,5dl közötti vízzel használható. Kevés vízzel szárazabb és szétesős, míg több vízzel jól tapadó (szinten gyurmás jellegű) etetőanyag gyúrható belőle.
Explosive Bream: Nagyon erős aromájú etetőanyag. Az erős aroma, messzebbre jut el a vízben és ezzel az intenzív aromájával gyorsan hozza az etetésre a halakat. Nagyon világos, szinte sárgás színe van. Általában befestve szoktam használni, mert keszeg és kárászhorgászathoz nem kedvelem az ennyire világos etetőanyagokat. Téli, tavasz és nyári időszakban egyaránt használom.
Club Etang: A Club széria egy kedvezőbb ár értékű szériát jelent a Sensas kínálatában. Kevesebb aromát tartalmaz, mint a 3000-as „nagy széria” tagjai. Ezek az etetőanyagok a hosszú, több napig tartó versenyek esetén lehetnek hasznosak, amikor a halakat már inkább taszítják az erősen aromás etetőanyagok. A Club Etang egy kivételesen jól működő állóvízi etetőanyag. Finom/közepes szemcsézetű etetőanyag, jól használható keszegfélék horgászatához. Normál, barna színű, éppen ideális a számomra. Vannak helyzetek, amikor nem reagál jól a hal az erős aromázásra. Ez gyakran előfordul az intenzíven horgászott vizeken (vagy sok versenynap után), amikor a halat már inkább riasztja az aroma. Háztartási szűrőn átrostálva, remek általános apróhalazó etetőanyagot kapunk. Kellően felhősít, nem tapad és kókuszliszt tartalma miatt ideális erre a feladatra.
Club Riviere: Alap folyóvízi mix, a kedvezőbb árfekvésű Club szériából. Folyóvízi horgászataim alkalmával jelentős (15-20liter) mennyiségű etetőanyagot szoktam bedobni. Ez az etetőanyag jó alap mixnek bizonyult. Natúr barna színű, kellően tapadós és nagy szemcséjű. Agyaggal és bizonyos áramlás felett kaviccsal szoktam nehezíteni. Jól megtartja a kavicsot és a magvakat, nem szükséges hozzá extra ragasztó. Az ízesítését Aromix-el vagy sóval szoktam áthangolni.
Fond: Nehéz folyóvízi etetőanyag. Nagyobb áramláshoz, mély vízhez használom. Gyümölcsös ízű és nagy szemcséket tartalmaz. Akkor keverem be, amikor a halak jól reagálnak az édes etetőanyagra. Elég nagy szemcséjű, tartalmas etetőanyag, ezért a felmelegedett vizekben szoktam használni.
Kedvenc adalékaim
Liant a coller: Sokat használom, mert én szeretem, ha jó tapadása van az etetőanyagnak. A Sensas etetőanyagok esetében, az én ízlésemnek megfelelő tapadósságot a Liant a coller használatával érem el. Azt szeretem, amikor az etetőanyagot az összenyomás erősségével tudom megfelelően szabályozni. Az a jó, amikor egy nyomással is összeáll és megáll a pohárban, de akár többször átgyúrva is tudom használni. A két véglet között pedig számtalan lehetőség adódik. Jó példa erre a Canal Black etetőanyag, amit csak a sekély holtágon használok ragasztás nélkül. Mélyebb, áramló vízhez Liant a coller-el ragasztom meg. Az ajánlott mennyiség: 1/8-os edény (ami 125ml) 1kg etetőanyaghoz. Ezt rostálás után szoktam hozzáadni.
Versenyeken nagyon gyakran használunk földeket, ezek tapadósságát szintén a „liant”-al szoktam beállítani. Az adagolás mennyisége nagyon szélsőséges. Elegendő lehet 1/8 edénnyel 2kg földhöz, de belemehet akár 1/3 zacskónyi is.
Collix: Hasonlóan használom, mint a Liant a coller-t, etetőanyag és föld ragasztásához. Mivel ennek van kupakja, azzal érdemes adagolni. 2 kupakkal teszek 1 kg etetőanyaghoz. Ezzel a mennyiséggel jelentősen tapadósabbá válik az etetőanyag, ugyanakkor továbbra is gyorsam bont.
Litou extra: Sárgás színű, felhőképző, púderszerű adalék. Akkor használom, amikor kiemelten fontos a felhős etetés. Snecizéshez vagy dévérkeszeg horgászathoz szoktam elővenni. Utólag keverem az etetőanyaghoz, bár akkor jelentősen kiszárítja azt. Ilyenkor, igényli, az után nedvesítést. Nem szeretem előre hozzáadni a földhöz vagy az etetőanyaghoz, mert amennyiben negatívan hat a halakra, vagy túl sok snecit vonz az etetésre a keszegfélé helyett, akkor már nem lehet kivenni. Nem kell sok belőle, mert könnyen megtapad a bekevert föld szemcsék felületén és hatékonyan felhősít. Egy púpos evőkanálnyi mennyiségnél többet egyszerre nem szoktam a földhöz adni.
Tracix: Mindig tartok magamnál fekete Tracix festéket. A száraz etetőanyaghoz kell keverni, még a bekeverés előtt. Körülbelül egy púpos teáskanálnyit szoktam tenni egy kilogramm etetőanyaghoz. Nem veszem meg egy etetőanyagnak a világos és a sötét változatát is. Mindig a világosabbat tartom otthon, és ezzel a festékkel színezem, amikor kell. Télen mindig használom, nyáron leginkább csak kárász horgászathoz. Akkor is előszeretettel alkalmazom, amikor sok szemcsét, és magot használok az etetőanyagban. Jó sötétre festem az etetőanyagot, ezáltal a szemcsék sokkal jobban láthatóak lesznek a halak számára. A szemcséket az etetőanyag teljes bekeverése és rostálása utána teszem az etetőanyaghoz. Így megmarad a figyelemfelkeltő színük.
Kedvenc aromáim
Alapvetően kevés aromát használok, de akkor viszont tudatosan teszem. Az aroma családok tulajdonságai családon belül általában egyformák. Ezeket kell kitapasztalni, és igény esetén a megfelelőt alkalmazni.
A folyékony és por aromákkal kapcsolatban el szoktam mondani, hogy az egyiket (por) lehet adagolni horgászat közben, a másikat (folyékony) viszont nem. Sprayket és géleket nem használok úszós horgászathoz A folyékony aromákat az etetőanyag bekeverésekor kell a vízhez adni, így beszívódnak a szemcsékbe. Ezután viszont már nem lehet az etetőanyagból eltávolítani. Ezt a hátrányt azonban lehet orvosolni. Egy lehetséges megoldás erre, hogy az etetőanyag csak egy részét keverem aromás vízzel, a másik részét viszont simával. Így lehet tesztelni, hogy melyik működik. A por aromák ezzel szemben bármikor hozzáadhatók akár csak egy gombócnyi etetőanyaghoz is. Ötletes megoldás és működik is, ha a gombóc felületét kissé megvizezzük, és az aromába „bepanírozzuk”.
Meggyőződésem, hogy az aromák alap tulajdonságai jobban számítanak, mint az ízük. Például lényegesebb, hogy édes vagy sós aromát használunk, mint az, hogy karamellás vagy vaníliás változathoz nyúlunk. Ezt korábban le is teszteltem. Kevertem olyan aromát, amely fahéjas-vaníliás ízű volt. Ezt cukorszirupos és sós változatban is elkészítettem. Amikor működött pl. az édes változat, akkor kíváncsiság képpen, beetettem mellette egy sima cukros keverékkel, aroma nélkül. Ugyanolyan jól működött. Éppen ezért az aromákból, családonként mindig csak egyet használok. Ami éppen van otthon, vagy ami kapható. Az illata szerintem másodlagos.
Folyóvízen mindig intenzívebben aromázok, ott sokkal jobban érezhető a hatása, mint állóvízi horgászat esetén.
Sensas Aromix: Szirup alapú folyékony, sűrű aroma. Meleg vízben működik jól. A cukros szirupos aroma télen nem ideális. Az etetőanyag bekeverésekor kell a vízhez adni. Ajánlott arány 15-30%. Egy 500ml-s flakon, kb. 3-6kg etetőanyag bekeveréséhez elegendő. Lényeges hatása, hogy ez az aroma lefojtja az etetőanyag szemcséit, amelyek ez által, kevésbé lesznek aktívak a horgászat során. Az apró halakat ezért az így bekevert etetőanyag kevésbé vonzza. Én a Brasem változatot használom, ez korábban a "horgászemberes" aroma volt, mert egy horgász volt a címkéjén. Az Aromix aroma ráöntve a főtt magvakra is remekül működik. Ilyenkor igyekszem nem hozzáérni a magokhoz, hanem a rakós bot poharával merítek a tálkából. Rakósbottal horgászva pohárral juttatom be, de kézzel is bedobhatók spiccbotra. Rengeteg típusa van ennek az aromának. A képeken látható két típusát használom régóta, idéntől fogom próbálni a Brasem fekete változatot is, mivel eleve sokszor használok fekete etetőanyagot.
Attractix: Gyorsan oldódó aroma, mely azonnal keveredik a vízzel. Alkoholos jellegéből adódóan, hideg vízben is működik. A Gros Poissons (Big fish) változatot szoktam használni. Egy kupaknyit teszek egy kg etetőanyaghoz. A bekeveréshez használt vízhez kell hozzáadni. Nem változtatja meg az etetőanyag állagát, nem fojtja le a szemcséket.
Carpix por aroma: Szuperédes, gyümölcsös ízű aromapor. Édesítésre mindig ezt használom. Főleg ponty és kárász horgászata esetén veszem elő, de ha törpeharcsázni akarok, akkor is ezt használom. Hideg és meleg vízben egyaránt működik. Nem szól bele az etetőanyag állagába. 2-5kg etetőanyaghoz elegendő egy tasak tartalma. Egy tasakot két kg etetőanyaghoz adva nagyon édes keveréket kapunk. Lemosott, enyhén nyirkos kukoricaszemekre is rá szoktam szórni. Ilyenkor jól rátapad a szemekre és a fenékre éréskor oldódik le. Intenzív aromájával mindig szokott halat hozni.
Brasem Belge por aroma: Sós, fűszeres, karamelles illatú aroma. Sós etetőanyagokhoz szoktam használni, amikor a halak reagálnak az aromára, de nem akarom a sós etetőanyagomat édes aromával „leragasztani”. Dévérkeszeg és ponty horgászatához szokott előkerülni. Nem szól bele az etetőanyag állagába. 2-5kg etetőanyaghoz elegendő egy tasak tartalma.
Pár alapvető francia fogalom és elnevezés
Bremes: dévérkeszeg
Brune: barna
Carpes: ponty
Etang: tó
Fine Mouture: finomra őrölt
Gardons: bodorka
Gros: nagy, nagy szemű
Jaune: sárga
Noire: fekete
Riviere: folyó
Rouge: piros
Salee: sós
Nézzetek körül az etetőanyagok és aromák között. Bizonyára ti is megtaláljátok a kedvetekre valót.
Eredményes horgászatot!
Üdv.: Füredi Krisztián
SENSAS magyar nyelvű etetőanyag katalógusa:
https://www.pecaarena.hu/pecaarena-blog-2/katalogusok-2022