Milyen horgászfelszerelést válasszunk a gyermekünknek?

Szeretnéd ha gyermeked első horgászatai sikeresek lennének?
Tanácstalan vagy, hogy milyen felszerelést válassz a bőséges kínálatból? Akkor ez az írás neked szól!
Még nem horgászoknak :-)
Nemrég hallottam a kollégámtól, hogy féderbotot meg orsós botot vett a gyerkőcnek. Megkérdeztem, hogy hány éves ... Nyolc ... és tudja kezelni a botot? Még nem, de majd megtanulja. Ez teljesen igaz, csak nem lesz sikerélménye, ha csak el nem viszi egy bértóra horgászni, bedobja neki a botot, aztán ráakasztja magát valami hal. Ez nem horgászat, csupán a hal kitekerése a vízből.
Szerintem - a horgászatban is - a fokozatosság a lényeg. Lépésről - lépésre kell haladni. A motorozást sem 1000cm3-vel kell kezdeni, hanem először "nyuszi motorral", aztán sorjában jöhet a roller, kisbicikli, nagybicikli, robogó ... és csak utána az egyre nagyobb vas. Fiammal végigjártuk a pecában a lépcsőfokokat. Magabiztosan kezelte 4-5 évesen a rövid spiccbotot és 20 féle halat ismert elsős korában. Természetesen eljött az ideje annak is amikor fogott egy 8 kg körüli halat . Egyedül ki tudta fárasztani (40perc), kézbe venni és visszaengedni. Pontosan tudta és emlegeti azóta is, hogy milyen nagy dolog történt vele. Minden horgásznál eljön a "szakosodás" ideje, legyen az feeder, bolji, pergető, harcsázó, legyező, matchbotos, rakós botos vagy akármilyen módszer. Mindennek a maga idejében kell megtörténnie, nem a gyerkőc 5-9 éves korában. Tanulja meg bedobni a szereléket, bekeverni az etetőanyagot, beetetni, felismerni a kapást, bevágni, kiemelni és a horogról leakasztani a halat. Tudjon kíméletesen bánni a halakkal. Egy szó mint száz: legyen a horgászat élmény és siker amiért ő maga dolgozott meg!
FONTOS!
Óvakodni kell a pár ezer forintért kapható „minden van hozzá” és a „minden kifogható vele” típusú horgászfelszerelésektől. Ezek legtöbbször használhatatlanok és csak elveszik a gyermekek kedvét a horgászattól.
Ilyet még véletlenül se vegyél!
Gyerekkoromban nem dúskáltunk a választékban. Egy-egy jó botot beszerezni jó nagy pénztárca volt szükség és sokszor még "nyugati kapcsolatok" is.
Én mogyorófa és bambusz bottal kezdtem, amire kezdetleges zsebpecát, vagy magunk által fabrikált tollúszós kézséget tettünk. Szép számmal fogtunk vörösszárnyú keszeget, kárászt, compót és valamilyen folyóvízi halat, amit futóhalnak neveztünk (talán domolykó lehetett). Orsós bot körülbelül 11-12 éves koroming talán nem is volt a kezemben. Nem is kötötte le a figyelmemet egy teljes peca idejére. Biztonsággal és ügyesen kezeltem az egyszerű "spiccbotos" kézségemet. Később már 5 méter körüli spiccbotokhoz is hozzájutottam, amivel már termetes halakat is meg tudtam fogni.
Kezdje a gyermeked ugyanúgy, ahogy mi magunk is kezdtük! Most nem arra gondolok, hogy rohanj azonnal a közeli mogyoróbokorhoz fejszével botot faragni! Egy 5 - 10 éves gyermekeknek spiccbot való a kezébe. A horgászat legegyszerűbb és egyik legélvezetesebb módja a spiccbottal való horgászat. Gyermekek részére mindenképpen ezt a módszert javaslom, mert könnyű használni és nagyon élvezetes vele a halfogás. Maximum 0,5 – 1kg-os (hosszabb bottal, gyakorlott kézben 2-3 kg-os) halak megfogására alkalmas. A leggyakrabban használt méretek – és amiket én is javaslok,- azok a 3-4-5-6 m hosszúságúak. A spiccbotok általában annyi tagból állnak, ahány méteresek. Ezen szabály alapján tehát egy 4 méteres spiccbot 4 tagból áll. Vannak azonban olyanok is, amelyek egy 4 méteres bot esetében 7-8-9 vagy akár 10 tagból állnak. Ezek jóval nehezebbek és „lógósabbak” mint a normál botok. Gyerekek számára nem javaslom őket, mert nagyon nehezek és inkább csak elviszik a kezdeti lelkesedést. Spiccbottal általában kézben tartva kell horgászni. Nem mindegy, hogy milyen súlyt kell megtartani és mellette még a halat is fárasztani. A választásnál alaposan nézd meg a bot tömegét.
A kisebbek részére (4- 6 évesek) a 3, de leginkább a 4 méteres botokat javaslom, mert a 3 métereset nagyon hamar „kinövik”. Ezt úgy értem, ha kiderül, hogy szívesen és sokszor akar horgászni gyermekünk, akkor a 3 méteres bottal inkább kis sneciket, vörösszárnyú keszegeket tud fogni. Nagy testű keszeget, kárászt viszont már nem tud zsákmányolni, mert nem ér be vele eléggé a mélyebb vízbe. A 4 méteresből könnyen lehet 3 méterest csinálni úgy, hogy levesszük róla a nyéltagot. Fordítva sajnos nem működik.
Nyolc – kilenc éves kortól már akár az 5 méteres botok használata sem okoz gondot. Figyelj arra, hogy a jó minőségű 6 méteres botok a 15-20.000 Ft körüli kategóriába esnek, az ennél olcsóbbak meglehetősen nehezek és otrombák. Gyermekeknek ezért, inkább egy jó 5 méteres botot javaslok egy rossz 6 méteres helyett.
Bot vásárlásakor, ne feledkezz meg a szerelék rögzítéséről. A spiccbotokban gyárilag nem megoldott a szerelék rögzítése. Erre a célra, a tökéletes megoldás a Stonfo márkájú rögzítő. A megfelelő méretet kérd, hogy ragasszák fel a botra.
A spiccbotos horgászat lelke a szerelék. Egy jól elkészített szerelék még a legfinomabb kapást is jelzi. A jól besúlyozott úszóval garantált lehet a siker. A szerelék hosszának igazodnia kell a bot méretéhez, a horgászhelyhez, a vízmélységhez és a várható halfajokhoz is. Tehát lényeges, hogy milyen szereléket használsz.
A spiccbotos horgászatnak, egyéb fontos felszerelések is a részét képezik. Természetesen lehet ezek nélkül is horgászni, de nem javaslom. Lássuk mik ezek:
Ha szeretnél halat elvinni, akkor szükséged lesz egy tartószákra. Ebben tudod élve tartani a halakat a horgászat befejezéséig. Csak akkor szabad a halakat a tartószákba tenni, ha azokat valóban el akarod vinni. Kezdetben egy 120 cm gyűrűs szák is elegendő.
Spiccbotos horgászatnál – a bot hosszúsága miatt – viszonylag távol jön fel a hal a felszínre. 4-5-6 méteres botokkal már könnyedén kifoghatók akár 1 kg-os vagy a feletti halak. Ezeket csak merítőhálóval lehet biztonságosan a partra segíteni. A merítőszák nyele legalább 2 méteres legyen, de az 5-6 méteres spiccbotokhoz már 3 métereset használj.
A halak szájából a legkíméletesebben horogszabadítóval tudod a horgot kiakasztani. Ez feltétlenül legyen az eszköztáradban. Egyes típusok esetében a szabadító másik végén egy hegyes tű található, ami az összecsomósodott damil esetén praktikus csomóbontó.
A csalik tárolásához szükséged lesz kettő csalisdobozra. Egy a csontinak és egy a pinkinek. Figyelj arra, hogy a pinkihez csak olyan dobozt használj, amelyen 0,5mm-nél kisebb lyukak vannak, különben kimásznak és az autó kárpitjának a legeldugottabb részeibe is elbújnak.
Vödörre vagy összehajtható keverőedényre mindenképpen szükséged lesz az etetőanyag bekeveréséhez. 1-2 kg-hoz legalább 7-8 literes vödröt válassz.
Egy idő után elfárad az ember alkarja, ilyenkor érdemes egy bottartó villát leszúrni magad elé a parton, és arra támasztani a botot.
Spiccbotos horgászathoz a háttámla nélküli kempingszékek tökéletesen megfelelnek. Gyermek és felnőtt méretben is találsz kedvedre valót. Gyerkőcök esetén különösen praktikus, mert akkor nem mocorognak annyit a vízparton, így több esély lesz nagyobb testű halakat is a horgászhelyre csalogatni.
A vízparton mindig jól jön, ha van nálad olló vagy zsebkés, befőttesgumi valamint golyóstoll a horgászengedély kitöltéséhez. Egy praktikus szereléke ládában, ezek kényelmesen elférnek a sok egyéb aprócikkel együtt.
Eredményes családi pecát kívánunk!
A PecaAréna csapata!
TIPP: Vedd fel velünk a kapcsolatot, szívesen segítünk összeállítani a számodra leginkább megfelelő felszerelést, vagy válogass kedvedre a spiccbotos csomagjaink közül.