Úszóméret a lényeg?

Ahogy egy régi barátom mondani szokta. „Nem az úszó mérete a lényeg, hanem az, hogy hogyan van kisúlyozva.” Ez egy nagyon fontos felismerés, de nem teljesen helytálló. Az igaz, hogy a jó méretű úszót jól is kell kisúlyozni, de a helyes méret megválasztása döntő jelentőségű a horgászat folyamán. Az úszó méretének kiválasztását sok tényező befolyásolja. Vegyük ezeket sorjában:
- Áramlás: Nagyobb áramlás => Nagyobb úszó
- A csali mérete: Nagyobb csali => Nagyobb teherbírású antenna
- Vízmélység: Nagyobb mélység => Nagyobb úszó
- Spiccbot: Hosszabb bot => Nagyobb úszó
Bizonyára neked is feltűnt, hogy nem szerepel a felsorolásban a hal mérete. Szándékosan nem írtam bele. Maradjunk a békés hal horgászatnál, a csukázó és harcsázó úszókat most ne vegyük figyelembe. Számtalanszor megtapasztaltam, hogy nagy halak (több kilós pontyok) alig pár millimétert húznak csak az úszón. Nem kell messzire menni. Meg kell csak nézni egy angol – rakós botra gyártott - pontyos úszócsaládot: A legnagyobb méretű úszó maximum 0,8-1 grammos.
A finnyásan kapó kilós kárászokról ne is beszéljünk. Általában róluk szól az ismert mondat, amit gyakran hallasz a vízparton: „Nem is láttam a kapást, aludt a horgon.” A kárász ugyanis bekapja a csalit aztán viszonylag mozdulatlan marad.
Az eredményes horgászathoz elengedhetetlen a megfelelő méretű úszó kiválasztása. Általános ökölszabály, hogy az úszó mérete körülbelül annyi legyen, mint a meghorgászni kívánt vízmélység. Például 2m-es vízmélységhez a 2g-os úszó általában megfelelő.
Spiccbotos horgászat esetén be kell tudnod dobni a szereléket a megfelelő helyre. Hiába lenne csak 80 centiméteres a víz egy 8 méteres spiccbottal horgászva, az ehhez választott 0,7 grammos úszót nem tudnád megfelelően belendíteni. A bot mérete is befolyásolja a használható úszó méretét. Íme egy felsorolás arról, hogy milyen úszóméreteket lehet az adott bothosszal megfelelően kezelni:
4 méteres spiccbot: 0,3 grammnál nagyobb
5 méteres spiccbot: 0,5 grammnál nagyobb
6 méteres spiccbot: 0,7 grammnál nagyobb
7 méteres spiccbot: 1,0 grammnál nagyobb
8 méteres spiccbot: 1,5 grammnál nagyobb
Végül pedig jöjjön pár példa, úszóválasztásra:
Helyszín: csalihal fogás, bárhol
Vízmélység: 0,4-1,0 méter (ekkora eresztékkel kell horgászni)
Célhalak: sneci, vörösszárnyú, bodorka, kisebb kárászok
Csali: csonti, pinki
JAVASOLT ÚSZÓMÉRET: 0,3-0,5gramm
Indoklás: A kisméretű úszón jól látható a kisméretű halak finom kapása.
További Tipp: Laza etetőanyaggal etess folyamatosan, akár félpercenként kis mennyiséget. A bedobott gombóc nagy része essen szét a vízbe érkezéskor.
Helyszín: balatoni móló
Vízmélység: 1,5-3 méter
Célhalak: Keszegfélék
Csali: giliszta (a balatoni keszegek imádják a gilisztát), csonti, pinki
JAVASOLT ÚSZÓMÉRET: 3-4-5gramm
Indoklás: A Balatonon jelentős a sneciállomány. Élőcsalival horgászva célunk elkerülni őket, hogy a csali lejusson a fenékre
További Tipp: Egyszerre többet etess de ritkán. Az etetések között csökkenni fog az apróhal mennyiség. A gombócokat keményre kell gyúrni (ne legyen róla leeső szemcse a bedobáskor).
Helyszín: Lassú folyású csatorna
Vízmélység: 2 méter
Célhalak: Vegyes keszegfélék, bodorka, kárász
Csali: Csonti, giliszta, szúnyoglárva
JAVASOLT ÚSZÓMÉRET(EK): 1 gramm és 2 gramm. Az úszón lévő zsinórkarika közvetlenül az antenna tövében legyen, ez szükséges a lassított úsztatáshoz.
Indoklás: A beetetés után 1 grammos úszót javaslok a megérkező kisebb halak megfogására. A nagyobb testű (fenéken járó) halakhoz pedig a 2 grammos lesz szükséges.
További Tipp: 1,5 milliméteres műanyag csőantennás úszót javaslok, ez kellően stabilan tartja a csalit az áramlásban. Nem húzza el a víz.